Wyjścia ewakuacyjne

Wszystko, co trzeba wiedzieć o oknach ewakuacyjnych

Podczas wymiany okien ważne jest, aby nie zmniejszać istniejących wyjść ewakuacyjnych. Jeśli pierwotne okno było większe niż wymagane do celów ewakuacyjnych, nowe okno może być mniejsze, pod warunkiem że spełnia kilka kryteriów. Zaleca się, aby każde okno na pierwszym piętrze, które nie pełni funkcji ewakuacyjnej, zostało wymienione na okno ewakuacyjne.


Dlaczego potrzebne są okna i drzwi ewakuacyjne? 

Okna i drzwi ewakuacyjne są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar. Umożliwiają one szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku. Istnieje możliwość dodania wyjścia ewakuacyjnego do naszych wieloskrzydłowych okien rozwiernych. W tym przypadku pionowy słupek środkowy jest wykonany w taki sposób, że możliwe jest otwarcie obu skrzydeł, co zwiększa otwór okienny. Nazywa się to również oknem z ruchomym słupkiem, ponieważ okno można całkowicie otworzyć, co jest przydatne podczas ewakuacji przez okna.

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa

Zalecamy, aby każde okno na pierwszym piętrze, które nie jest używane jako okno ewakuacyjne, zostało wymienione na okno ewakuacyjne. Warto również rozważyć instalację okien z funkcjami ewakuacyjnymi na wyższych piętrach, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Minimum requirements for a fire escape:

Fire escape windows must provide an unobstructed opening of at least 0.33m².

Minimum opening width: 450mm
Minimum opening height: 450mm

The lowest part of the window must be between 800-1100mm from the floor. 
A step under the window can be installed to meet this requirement.

 

Example

Opening width: 500mm
Opening height: 700mm

0,5m x 0,7m = 0,35m²

Jak działa ruchomy słupek?

Słupek to środkowa część ramy, która dzieli dwa skrzydła i zwykle mocuje się go na wkręty do ramy.
Ruchome słupki możemy zainstalować we wszystkich oknach rozwiernych z co najmniej dwoma skrzydłami, mocując słupek do jednego ze skrzydeł i blokując go w ramie za pomocą dwóch małych rygli.

Umożliwia to otwarcie obu skrzydeł - podczas otwierania głównego skrzydła przenosi się słupek i tworzy w ten sposób otwór umożliwiający ewakuację.

 

Aktualne wymogi dotyczące dróg ewakuacyjnych należy zawsze sprawdzać w przepisach prawa budowlanego. Zalecamy skontaktowanie się z lokalnym inspektorem nadzoru budowlanego, aby upewnić się, że wszystkie instalacje są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Więcej informacji i przepisów można znaleźć w Prawie budowlanym i w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.